Widok zastosowanych śrub imbusowych o kształcie grzybkowym łba
Zdjęcie nr. 1- sprawdzanie równoległości podłoża w kontekście ustawienia korpusu równolegle i prostopadle do drzwi.
Zdjęcie nr. 1- sprawdzanie równoległości podłoża w kontekście ustawienia korpusu równolegle i prostopadle do drzwi.
Widok zastosowanych śrub imbusowych o kształcie grzybkowym łba
Zdjęcie nr. 2
Widok zastosowanych śrub imbusowych o kształcie grzybkowym łba
Zdjęcie nr 3
Widok zastosowanych śrub imbusowych o kształcie grzybkowym łba
Zdjęcie nr 4- widok zastosowanych śrub imbusowych o kształcie grzybkowym łba

Instrukcja montażu odbojnika z stopą montażową z otworami umożliwiającymi montaż na 3 śruby ( M10) – lub 4 śruby w przypadku stopy kwadratowej –  z łbem kulistym na klucz imbusowy

  1. – należy wybrać punkt montażu odbojnika – należy pamiętać o długości skoku amortyzacji danego typu odbojnika w kontekście  przestrzeni pomiędzy drzwiami a futryną/ ścianą w celu upewnienia się , że przy maksymalnym skoku amortyzacji ( ugięcia amortyzatora) skrzydło drzwi nie będzie uderzać w futrynę/ścianę.
  2. – ustawić odbojnik w takiej pozycji aby skrzydło drzwi miało równoległy styk z amortyzatorem( prostopadle i równolegle) . Zdjęcie nr. 1 obrazuję sprawdzenie prostopadłe podłoża do drzwi ( ustawienie kątownika jest idealnie w pionie ) . Należy także sprawdzić podłoże pod kątem prostopadłym w stosunku do korpusu odbojnika ( ustawiając kątownik w kierunku od zawiasów do końca klamki drzwi – tzn. przy otwartych drzwiach pod kątem 90 0 w stosunku do futryny . W przypadku dużego spadku ( od strony zawiasów w stronę końca drzwi) należy wypoziomować odbojnik poprzez nałożenie pod stopą montażową odpowiedniej warstwy kotwy chemicznej celem doprowadzenia ustawienia korpusu odbojnika w pionie.

3.-zaznaczyć punkty do wywiercenia otworów . Przy wywiercaniu otworów wiertło może ściągać czego efektem będzie przemieszczenie się otworów w stosunku do zaznaczonych / do otworów w stopie montażowej. Uwaga ! – w wywiercone otwory należy obsadzić konstrukcję z skręconymi elementami montażowymi celem upewnienia się że po obsadzeniu w kotwie chemicznej zostanie zachowany równoległy styk skrzydła drzwi. W przypadku gdy po obsadzeniu konstrukcji nie będzie zachowany równoległy styk należy otwory powiększyć na tyle aby osiągnąć zamierzony cel.

Uwaga ! – otwory muszą być tak wywiercone aby obsadzane elementy montażowe – szpilka gwintowana wraz z nakrętką przedłużaną z gwintem M10 – po wciśnięciu kotwy chemicznej miały otulinę minimum 2 mm.

Nakrętki przedłużane można ( lekko ) ponacinać na krawędziach co sprawi mocniejsze umocowanie w kotwie chemicznej ( miejsca nacięć są widoczne na zdjęciu nr 2 ).

W nakrętki przedłużane wkręcić pręt gwintowany do głębokość około 5-7mm a w celu trwałego złączenia można zastosować klej do łączenia gwintów ( na stałe) lub połączyć spawem używając spawarki TIG.

Śruby imbusowe z łbem kulistym ( M10) należy zastosować o długości 25mm natomiast szpilki montażowe o długości 60 – 100 mm.

4.- skręcić elementy montażowe. Ważne jest aby pomiędzy stopą montażową a przedłużaną nakrętką obsadzić podkładkę, którą po pełnym stwardnieniu kotwy chemicznej ( zapoznać się z parametrami kotwy chemicznej) trzeba będzie wyjąć co pozwoli na lepsze dociągnięcie stopy montażowej do podłoża ( sposób przedstawia zdjęcie nr 2 )

5.- przygotowaną konstrukcję do montażu ( sposób przedstawia zdjęcie nr 3 ) zatapiamy w otworach.

Przedstawiony przykład montażu umożliwia zastosowanie śrub montażowych z łbem kulistym ( widok śrub z łbem kulistym zdjęcie nr 4 ) co poprawia wizualną ocenę konstrukcji odbojnika w stosunku do konstrukcji w których zastosowano przy montażu kołpakowe nakrętki ( wysokość około 18mm) lub śruby z łbem sześciokątnym.

Przedstawiamy także instrukcję montażu (podobną) przedstawiającą użycie śrub imbusowych: https://produs-met.pl/montaz-odbojnika-zabezpieczenie-drzwi-przed-uszkodzeniami-przyklad-1-warszawa/

Post a comment

Your email address will not be published.

Related Posts